Ve středu 30. 11. 2022 žáci učebního oboru Instalatér ISŠ Cheb absolvovali exkurzi do muzea stavitelství v Centru stavitelského dědictví v Plasech u Plzně.
Muzeum stavitelství bylo nově otevřené v roce 2015 v budově bývalého pivovaru jako součást Centra stavitelského dědictví Plasy nacházejícím se v prostoru hospodářského zázemí kláštera. Studenti se seznámili s různými stavebními materiály (dřevo, kámen, hlína), na jednotlivých podlažích muzea si prohlédli druhy stavebních konstrukcí od základů, hrubé stavby přes úpravu povrchů, typy výplní otvorů, příslušnou technickou výbavu budov až po krovy a krytiny. Žáky zaujala atraktivně a přehledně prezentovaná problematika historického vývoje stavebních prvků. Instalatéři projevili zájem o historické i moderní zařizovací předměty a armatury. K vidění byly i různě staré typy kamen a kotlů. Ve spojení s modely historických otopných soustav a interaktivními tabulemi, na kterých se promítaly obrázky i videa ukazující obsluhu kotlů a krbů včetně zvukových efektů, si žáci utvořili dokonalý obraz o způsobech vytápění.
V dalších budovách centra jsou umístěny historické stroje, např. dřevěný jeřáb, který i v dnešní konkurenci zdvihacích prostředků uspěl při realizaci krovů. Jeřáb navrhl podle historických předloh známý truhlář p. Růžička, který dnes žije v Chebu a podílí se na rekonstrukci unikátních chebských krovů. Klukům prohlídku zpříjemnila i další expozice historických motocyklů.
Tradiční modely konstrukcí kombinované s interaktivními prvky umožnily studentům zapojit vlastní fantazii, rozvíjet své dovednosti a znalosti. Možnost vyzkoušet si propojení teorie s praxí se jistě pozitivně odrazí v jejich dalším studiu.
Exkurze proběhla v pořádku, všichni žáci se v pořádku vrátili do Chebu.

Ing. Blanka Matějková, Ing. Denisa Kuklová