VÝMĚNNÁ ODBORNÁ ZAHRANIČNÍ PRAXE GASTRONOMICKÝCH A POTRAVINÁŘSKÝCH OBORŮ
(popis projektu)
RUSKÁ FEDERACE – RUSKO – MĚSTO NIŽNÍ TAGIL

Vážení,

přijměte, prosím, pozvání k nahlédnutí do projektu výměnné odborné zahraniční praxe pro gastronomické a potravinářské obory v Ruské federaci v městě Nižní Tagil.

Projekt má počátek v červnu roku 2002, kdy u příležitosti hudebního festivalu FIJO přijela na pozvání Městského úřadu v Chebu tehdejší ředitelka Nižnětagilského targovo ekanomičeskovo těchnikuma Světlana Vladimirovna Galicyna. Přijela nejen shlédnout samotný hudební festival, ale také s myšlenkou najít v Chebu školu obdobného typu. Ve velmi krátké době se její myšlenka naplnila. V rámci doprovodného programu návštěvy se setkala s tehdejším ředitelem naší školy Ing. Janem Kotem. Společně domluvili první body vzájemné dohody k výměnné odborné praxi a další spolupráci. Cílem projektu bylo nejen poznání přípravy jídel ruské kuchyně, ale také seznámení se s tím, jak v Rusku lidé žijí, kde pracují, poznání tamní kultury, přírody a zvyků.

Je třeba zdůraznit, že celý tento projekt běží pod záštitou města Chebu v rámci partnerské dohody s městem Nižní Tagil. Za každoročního přispění finančních prostředků z rozpočtu města probíhá úspěšně dodnes. V roce 2017 tak projekt oslavil již 15. let svého trvání. Zde stojí také zmínit skutečnost velké pomoci generálních konzulátů Ruské federace v Karlových Varech a v Ekaterinburgu při administraci bezplatných víz!

Velkou zajímavostí dle sdělení Ministerstva školství v Moskvě je skutečnost, že naše partnerská škola v Nižním Tagilu je jedinou školou v Rusku, která má výměnnou „družbu“ se školou v České republice s takovou délkou její životaschopnosti.

V současné době už můžeme hovořit o historii těchto výměnných odborných praxí. Jak už jsem v úvodu napsal, počátkem je rok 2002, kdy dochází k podepsání první dohody mezi školami. V dohodě jsou stanoveny přesné podmínky spolupráce, a tak jako první vyjíždějí v květnu roku 2003 naši žáci v doprovodu svých pedagogů na výměnnou odbornou praxi do Nižního Tagilu. Rok na to přijela skupina studentů z Nižního Tagilu k nám. Dnes již máme trvale zažito, že rok lichého čísla znamená pro naši školu výjezd do Ruska a rok sudého čísla je příjezdem ruských studentů do naší školy.

Na počátku roku 2007 navštívila při příležitosti svého lázeňského pobytu opět naši školu paní ředitelka S. V. Galicyna. S vedením školy dojednala další podrobnosti a tak byla Dohoda o spolupráci mezi školami prodloužena na další léta.

S nástupem nového ředitele školy v roce 2010 PhDr. Miroslava Lišky se v chodu projektu nic nemění. K podepsání nové Dohody o spolupráci mezi školami došlo při příležitosti návštěvy ředitele naší školy v Nižním Tagilu v červenci téhož roku. S nástupem následujícího ředitele Mgr. Bc. Tomáše Maška v roce 2013 projekt pokračuje. Ani s nástupem dalšího nového ředitele Ing. Jana Homolky v roce 2019 se v stále živém projektu nic nemění. Dohoda o spolupráci je řediteli obou škol ratifikována a v roce 2017 při příležitosti oslav 15. výročí založení projektu je Dohoda o spolupráci mezi školami slavnostně podepsána novou paní ředitelkou NTTEK Natalií Michajilovnou Mjakiševou, a to na dobu neurčitou.  Nově je také smlouva ratifikována ředitelem Ing. Janem Homolkou.

A nyní něco více o samotném městě Nižní Tagil.

Poloha

Město Nižní Tagil (rusky Ни́жний Таги́л) se nachází v Ruské federaci na Urale. Leží zhruba 20 km na východ od hranice mezi Evropou a Asií na řece Tagil. Administrativně spadá pod Sverdlovskou oblast. Podle sčítání obyvatelstva z roku 2002 zde žije 398 498 lidí.

Území je bohaté na přírodní zdroje, především pak na kovy (železo, měď, zlato, platina), nerosty (azbest, drahokamy, mastek), mramor a uhlí.

Historie

Město bylo založeno v roce 1722. V 19. století se stalo jedním z prvních center ruského průmyslu; vyráběla se zde ocel a výrobky ze železa. Roku 1833 zde byla vyrobena první ruská parní lokomotiva. Dnes se zde vyrábějí také železniční vagóny.

Street View

Podmínky účasti v projektu a průběh samotné přípravy k výjezdu

Projekt je určen především pro žáky 2. ročníků učebních gastronomických a potravinářských oborů.

Na základě uzavřené dohody vyjíždí k výměnné odborné praxi skupina 12 žáků, která je složena ze 6 dívek a 6 chlapců. Toto složení je stanoveno vzhledem k ubytování a následně k vytvoření pracovních dvojic (dívka+chlapec). Utvořením šesti dvojic pak obsazujeme šest samostatných pracovišť. Skupinu doprovází vždy zkušení 2 pedagogové.

I když na praxi odjíždíme zpravidla v měsíci květnu, přípravu zahajujeme již v druhé polovině měsíce září daného školního roku, kdy žáky seznamujeme s projektem a poskytneme jim základní vstupní informace. V rámci celé přípravy je velkou výhodou, že škola má z předešlých výměnných odborných praxí zpracované dokumentární filmy na DVD, které jim v rámci nabídky účasti v projektu promítneme. V kopii je pak možno DVD zapůjčit domů, aby i rodiče měli možnost tyto dokumentární filmy shlédnout.

Do třídy předkládáme průzkum zájmu prostřednictvím krátkého dotazníku s návratkou. Ze zájemců je po diskusi s třídním učitelem, učitelem odborného výcviku a vedením školy vybrána skupina žáků. Podmínkou k účasti jsou dobré výsledky v odborném výcviku a teoretickém vyučování, absence výchovných problémů, dobrý zdravotní stav, zvládnutí přepravy letadlem, platný cestovní doklad (platný ještě alespoň 3. měsíce po ukončení pobytu v Rusku). Vzhledem k tomu, že se v průběhu přípravy může u žáka cokoliv změnit a Rusko je země s vízovou povinností, připravujeme k výjezdu zpravidla 2-4 náhradníky.

Jakmile je skupina jmenovitě sestavena, vyžádáme si k výjezdu písemný souhlas rodičů (zákonných zástupců). Samotná příprava začíná pravidelnou výukou v krátkodobém kurzu ruského jazyka, jehož se povinně účastní všichni vybraní zájemci včetně náhradníků.

Žáci si po vyučování, popř. o sobotách připravují kulturní program a další potřebné. V měsíci dubnu organizujeme společnou schůzku s rodiči, další svoláváme těsně před vlastním odjezdem.

Financování celého projektu je kryto z finančních prostředků města Chebu a školy. Vzhledem k nedostatku finančních prostředků v rozpočtech není však vyloučeno, že se v dalších letech na nákladech budou podílet i rodiče. Žák si v plné výši hradí náklady na cestovní pojištění, případně     i náklady k vyřízení víz. Podílí se také na nákupu dárků, které pak předávají na svých pracovištích. Žákům je poskytnut příspěvek ze „SRPŠ“, který je plně využit k přilepšení ke stravě.

Přeprava do místa určení a vlastní průběh praxe

Vzhledem k příliš velké vzdálenosti (4000 km) se přepravujeme na místo určení letecky, a to z letiště V. Havla v Praze, přistáváme na letišti v Jekatěrinburgu. Samotný přímý let trvá něco kolem 4 hodin. Dalších 146 km pak jedeme autobusem do Nižního Tagilu. Od samotného počátku projektu se výhradně k VOZP přepravujeme leteckou společností Ural Airlines.

Ubytování je zajištěno v domově mládeže, který je součásti areálu školy. Pokoje jsou dvoulůžkové. Stravování je poskytováno ve školní jídelně.

Odbornou praxi žáci vykonávají ve vybraných restauračních provozech města   N. Tagil, ale také v samotné školní jídelně po dobu tří týdnů. Pracovní doba je 6 hodinová. Víkendové dny jsou dny pracovního volna.

V průběhu celého pobytu je školou pro žáky připraven doprovodný program, který začíná po skončení pracovní doby. O víkendech je program organizován  i v dopoledních hodinách.

Všechny tyto informace včetně některých DVD ukázek z předešlých výměnných odborných praxí najdete na stránkách:          

Integrované střední školy Cheb [www.iss-cheb.cz]
Školy v Nižním Tagilu [www.nttek.ru]

Vladimír GOLLÁŇ

Garant projektu výměnných odborných zahraničních praxí Cheb a Nižní Tagil

(aktualizace – 11/2019)