Exkurze žáků ISŠ Cheb do Národního technického muzea v Plasech u Plzně 

Ve středu 13.10.2021 žáci ISŠ Cheb, z oboru Instalatér, Truhlář a Zahradník absolvovali exkurzi do Národního technického muzea v Plasech u Plzně. Náklady na dopravu autobusem i vstupné za žáky hradila škola z fondu SRPŠ, pro dozor Ing. Denisu Kuklovou, Ing. Blanku Matějkovou a asistentku Danielu Pivoňkovou bylo vstupné k danému počtu 19-ti žáků zdarma.

Muzeum bylo nově otevřené v roce 2017 v budově bývalého pivovaru jako součást Centra stavitelského dědictví Plasy nacházejícím se v prostoru hospodářského zázemí tamnějšího kláštera. Studenti se seznámili s různými stavebními materiály (dřevo, kámen, hlína, cihly), na jednotlivých podlažích pivovaru si prohlédli druhy stavebních konstrukcí od základů, hrubé stavby přes úpravu povrchů, typy výplní otvorů, příslušnou technickou výbavu budov až po krovy a krytiny. Také zde viděli hrázděné zdivo, které se nachází na četných chebských objektech včetně známého Špalíčku. Žáky zaujala atraktivně a přehledně prezentovaná problematika historického vývoje stavebních prvků. Instalatéři se zajímali hlavně o historické i moderní zařizovací předměty a armatury, např. dřevěný vodovod nebo plechová sedací vana. Truhláři mohli shlédnout dřevěné stropy, různé typy krovů, ne jen dřevěné, ale i z ocelových příhradových prvků. V nejvyšším patře je návštěvníkům zpřístupněna expozice architekta Jana Kaplického, která otevírá pohled na moderní architektonickou tvorbu.

Tradiční modely konstrukcí kombinované s interaktivními prvky umožnily studentům zapojit vlastní fantazii, rozvíjet své dovednosti a znalosti. Velký zájem u žáků vzbudilo 
tzv. stavební hřiště, kde mohli také uplatnit vlastní stavební kreativitu, postavit si z lehkých prvků klenbu nebo poskládat si z dřevěných kostek vlastní modely stavby. Možnost vyzkoušet si propojení teorie s praxí se jistě pozitivně odrazí v jejich dalším studiu.

Exkurze proběhla bez problémů, všichni žáci se v pořádku vrátili do Chebu.

V Chebu, dne 18.10.2021                                    Ing. Denisa Kuklová, Ing. Blanka Matějková